Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
EPDK, lisanssız GES kararında ısrarlıTarih 10 Eylül 2022, 08:52 Editör: Editör Elektrohaber

EPDK, lisanssız GES kararında ısrarlı

Sanayi kuruluşlarının kendi tüketimlerinin gerektirdiği kurulu güçten daha fazla kurulu güce sahip lisanssız olarak güneş enerjisi santrali (GES) kurma ve fazla elektriği sisteme satmaya imkan tanıyan düzenleme değişiyor. EPDK, bir miktar fazla elektriğin satılması ve onu aşan kısmın da bedelsiz olarak sisteme verilmesine imkan tanıyan bir taslağı kamuoyuna açıkladı. Sanayiciler ise fazla elektriği sisteme satma imkanı gözeterek yatırım yapıldığını, ilave maliyetin ödendiği, ayrıca bu kararın yeni yatırımları önleyeceğini ileri sürerek düzenlemeye itiraz etti.


EPDK’dan kamuoyuna yansıyan bilgilerde; bazı kuruluşların belirli bir faaliyet altında elde ettikleri lisanssız GES kurma hakkını kötüye kullandığı, hayvancılık, sulama vb. faaliyet beyan etmekle birlikte bunu yapmayarak sadece elektrik satmalarının yeni kararda etkili olduğu belirtildi. Ayrıca bedelsiz olarak alınacak elektriğin hane abonelere ücretsiz dağıtılarak maliyetlerde düşüşün hedeflendiği belirtildi.


İtirazların ve eleştirilerin devam ettiği ortamda bu kez EPDK internet sitesinde Başkan Mustafa Yılmaz’ın gazetecilere yaptığı değerlendirme yayınlandı. Burada, 8 bin MW kurulu güçte lisanssız GES bulunduğu hatırlatılarak, “Sadece belediyeler ve sanayi bölgeleri değil, tarımsal üreticiler ve turizm işletmecileri dahil her abone grubundan vatandaşlarımız tükettiği enerjinin üreticisi konumuna geldi. Bu alanda yapılan yatırımlar 3 buçuk 4 yıl içinde kendini amorti edebilme potansiyeline sahip” denildi.


Açıklamada, yeni düzenlemede yatırımcıların talepleri arasında bulunan kendi OSB’lerinde yer bulamayan sanayi kuruluşlarının başka dağıtım bölgelerinde, sanayi bölgeleri dışında tesis kurmasına izin verildiği vurgulandı. Bu konuya yönelik olarak EPDK Başkanı Yılmaz’ın, “Örneğin bir sanayicimiz artık ister OSB içinde olsun ister dışında olsun başka bir dağıtım bölgesinde lisanssız üretim tesisi kurabilecek. Lisanslı veya lisanssız kojenerasyon tesisleri bulunan tüketiciler de belirli şartlar altında kojen santrali ile karşılayamadığı tüketimleri için lisanssız üretim tesisi kurabilecek” değerlendirmesine yer verildi.


Bir miktarı satılabilecek


Açıklamada, üretilecek fazla elektriğin tamamının değil, belirli bir bölümünün satışına imkan sağlanacağı, bunun da üzerindeki elektriğin ise bedelsiz olarak sisteme verileceği bilgisine yer verildi.

Açıklamada, eleştirilere yanıtına da yer verilen Yılmaz, “Bu eleştirilerin iki sebebi olabilir ya bilgi eksikliği ya da kötü niyet. Bu düzenleme birilerini rahatsız edebilir elbette. Ama kim bu birileri? Sektöre zarar veren, tarım üreticilerimizi, sanayicilerimizi, hayvancılıkla uğraşan tüketicilerimizi kullanarak, gerçekle bağı olmayan tüketim tesisi gücü oluşturarak hat ve trafo kaybına neden olanlar, tüketim yapmadan üretim yaparak tarım, hayvancılık ve sanayi üretimlerini akamete uğratanlar… Evet bunlara dur diyoruz.


 Düzenlememizin amacı belli: Kendi tüketimi için üretim yapanların desteklenmesi. Gerçek tüketimi olan ve kapasite kısıtı nedeni ile üretim tesisi kuramayan tüketicilerin önünün açılması. Bakın biz kendi binamızda güneş panelleri kurduk. 

Tükettiğimiz enerji kadar üretiyoruz. İstiyoruz ki yurt çapında bir güneş seferberliği başlatalım. Bu seferberlikten sadece sektörümüz değil bütün Türkiye kazanacak. Ama rica ediyorum kimse kulaktan dolma bilgilerle düzenlememizin amacını saptırmaya kalkmasın” sözleri aktarıldı.
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 334 defa okunmuştur.

Güneş  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Brisa Aksaray Fabrikası’nın Enerjisini Güneşten Sağlayacak

Brisa Aksaray Fabrikası’nın Enerjisini Güneşten Sağlayacak Enerjisa Enerji, Brisa’nın Aksaray Fabrikası’nın Enerjisini Güneşten Sağlayacak

ABD'den GES Tarifelere Muafiyet

ABD'den GES Tarifelere Muafiyet ABD'den Güneydoğu Asya'dan ithal edilen güneş panellerine yönelik tarifelere muafiyet

Uzaya Güneş Enerjisi Santrali Kuracaklar!

Uzaya Güneş Enerjisi Santrali Kuracaklar! Uzaya Güneş Enerjisi Santrali Kuracaklar! 13 Kat Daha Fazla Enerji Üretiyor

Türkiye, güneş paneli üretiminde Avrupa'da lider

Türkiye, güneş paneli üretiminde Avrupa'da lider Türkiye, güneş paneli üretiminde Avrupa'da lider konumda

Avrupa'nın en büyüğü olacak

Avrupa'nın en büyüğü olacak 'Karapınar' Avrupa'nın en büyük GES'i olacak

Yunanistan'dan Güneş Enerji Hamlesi

Yunanistan'dan Güneş Enerji Hamlesi Yunanistan, Avrupa’nın iki yüze sahip paneller kullanan en büyük güneş enerjisi çiftliğini açtı

Karapınar GES ile Enerjideki Pay Yüzde Yirmi

Karapınar GES ile Enerjideki Pay Yüzde Yirmi Karapınar GES ile güneşin elektrik üretimindeki payı yüzde 20'ye çıkacak

Türkiye'nin güneş enerjisi kurulu gücü 8 bin megavata ulaştı

Türkiye'nin güneş enerjisi kurulu gücü 8 bin megavata ulaştı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Türkiye'nin güneş enerjisinde kurulu gücünün yaklaş...

1,3 milyar euroluk güneş enerjisi yatırımı

1,3 milyar euroluk güneş enerjisi yatırımı Çin, 2 milyon kilovatlık kurulu kapasiteye sahip 1.3 milyar euroluk dev bir güneş enerji tesisi kuruyor
Teknik Adam Teknik Adam
Türkiye'ye elektrik ne zaman geldi?

Diğer videolar

  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:4382

   
  Yerli Motor Elazığ’dan
 

Yerli Motor Elazığ’d

İzlenme:2706

   
  Akkuyu Nükleer Santrali
 

Akkuyu Nükleer Santr

İzlenme:2806

   
  Türkiye'de Elektrik Üretimi
 

Türkiye'de Elekt

İzlenme:2904

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:15326

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:17370

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:24980

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:162050