Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
Yenilenebilir enerji rekoruTarih 22 Nisan 2024, 09:15 Editör: Editör Elektrohaber

Yenilenebilir enerji rekoru

Rüzgar, güneş ve barajlar gibi yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektrik rekor oranlara ulaşırken, başta sanayi olmak üzere yeşil enerji kaynaklarının kullanımı yaygınlaşıyor. 

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı İbrahim ERDEN, sanayi ve ticaretin daha az elektrik kullandığı bayram günlerinde elektriğin tamamının yenilenebilir kaynaklardan karşılanabileceğini belirterek; çelik, çimento, tekstil gibi sanayilerin yenilenebilir enerjiye yöneldiğini bildirdi. Yenilenebilir enerjiden sağlanan elektrik üretimi, yurttaşların Ramazan bayramı tatilinde olduğu 12 Nisan’da oransal olarak tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaşırken, elektrik üretiminin % 78,5’i yenilenebilir kaynaklardan üretildi. Rekor üretimde barajlar yüzde 24,52 ile ilk sırayı alırken, rüzgar yüzde 20,93, akarsu yüzde 12,8 ve güneş yüzde 11,27 ile takip etti. 

‘Bu büyük bir kazanım’ 

TÜREB Başkanı Erden, sanayinin, büyük ticaretin, ofislerin çok daha az elektrik kullandığı bayram günlerinde elektriğin tamamının da yenilenebilir kaynaklardan karşılanabileceğini söyledi. HES’ler, rüzgar, güneş ve jeotermal enerjiden elektriğin, normal günlerde de ihtiyacın yüzde 40’ından fazlasını karşıladığını vurgulayan Erden, Türkiye’deki HES’lerin tam kapasite, 24 saat çalışması halinde elektriğin 3’te 1’ini üretebileceğini ifade ederek, “Rüzgarın tek başına birinci kaynak olduğu günler de var. Yenilenebilir enerjinin payı yüzde 15-20’lerden yüzde 42-43’lere geldi. Bu büyük bir kazanım” diye konuştu. Özellikle depolamalı elektrik üretim tesislerine verilen lisansların, 2026-2027’de yatırımları zirveye çıkaracağını belirten Erden; sanayi, ticaret, otogar ve üniversite gibi birbirinden farklı tesislere lisans tahsisleri yapıldığını, İstanbul Havalimanı’na kurulacak güneş enerjisi santralinin önemli bir adım olduğunu kaydetti. 

Yenilenebilir enerji rekoru

Son 5 yılda hızlı büyüyor

GÜYAD Başkanı Cem Özkök, Türkiye’de son 5 yılda dikkate değer gelişim gösteren sektörlerin başında yenilenebilir enerjinin geldiğini söyledi. Özkök, bayram dönemi kaynak maliyeti olan doğal gaz gibi konvansiyonel santrallerin üretimini kısmasıyla, yenilenebilirin payının arttığını kaydetti. Hükümetin bu alanda hedeflerine ulaşılabilmesi için destek çağrısı yapan Özkök, şunları söyledi: “Yerel yönetimler nezdindeki işlemler, konunun uzmanı olan bakanlık tarafından yapılabilir. Özellikle güneş enerjisi sanayisinin gelişmesi için; marka hakkının yetkisiz kullanımı gibi eylemlerin, itibarın zedelenmesine neden olmasının önüne geçilmeli. Önemli güvenilir ve istikrarlı bir piyasada rekorlar kırmak.”

İşte en çok ilgili sektörler

Lisanssız elektrik üretimi için 27 bin MW’lik projenin uygun bulunduğunu anlatan İbrahim Erden; çelik, çimento, tekstil, döküm, beyaz eşya sanayicilerinin üretim için kapasite aldığını bildirdi. Erden, AB ihracatında kritik önem taşıyan Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması’nda da elektrik üretilen kaynağın önemli olduğunu hatırlattı. Yenilenebilir enerjinin gelişmesinde, izin süreçlerinin kolaylaştırılmasıyla birlikte finansmanın önemine değinen Erden, fonların yeşil enerjiye kanalize edilmesi gerektiğini ifade ederek, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten randevu talebinde bulunduklarını söyledi.
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 344 defa okunmuştur.

Alternatif enerji  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

İZBAŞ’tan güneş enerjisine yatırım

İZBAŞ’tan güneş enerjisine yatırım Avrupa’nın en büyük rüzgâr türbin kanadı fabrikasına ev sahipliği yapan İzmir Serbest Bölgesi (İZBAŞ)

İZBAŞ’tan güneş enerjisine yatırım

İZBAŞ’tan güneş enerjisine yatırım Avrupa’nın en büyük rüzgâr türbin kanadı fabrikasına ev sahipliği yapan İzmir Serbest Bölgesi (İZBAŞ)

4 ilde 5 YEKA ilan edildi

4 ilde 5 YEKA ilan edildi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Mersin, Niğde, Konya ve Karaman illerindeki 5 araziyi rüzgar ve güneş..

Nef Stadı, Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi

Nef Stadı, Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi Çatısına güneş enerjisi panelleri kurulan Nef Stadı, Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.

Yenilenebilir enerji yönetmeliğinde değişiklik

Yenilenebilir enerji yönetmeliğinde değişiklik Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında belirlenen YEK bedeline yerli aksam de...

1036 yenilenebilir enerji tesisine destek

1036 yenilenebilir enerji tesisine destek Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında bu yıl toplam 25 bin 524 megavat kurul...

Goodyear’dan yenilenebilir enerji hamlesi

Goodyear’dan yenilenebilir enerji hamlesi Goodyear; Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'daki tesislerinde 2022'nin sonuna kadar yüzde..

BOTAŞ, atıktan elektrik üretecek

BOTAŞ, atıktan elektrik üretecek Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), Sivas'ta atık baca gazı ısısından elektrik üretimi..

Güneş Pilleri Hakkında

Güneş Pilleri Hakkında Güneş Pilleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları
Teknik Adam Teknik Adam
Türkiye'ye elektrik ne zaman geldi?

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Diğer videolar

  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:5052

   
  Yerli Motor Elazığ’dan
 

Yerli Motor Elazığ’d

İzlenme:3374

   
  Akkuyu Nükleer Santrali
 

Akkuyu Nükleer Santr

İzlenme:3524

   
  Türkiye'de Elektrik Üretimi
 

Türkiye'de Elekt

İzlenme:3500

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:15964

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:18294

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:26550

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:165080