Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
Yurttaşın parası elektrik şirketlerine teşvik olup aktıTarih 15 Temmuz 2022, 11:15 Editör: Editör Elektrohaber

Yurttaşın parası elektrik şirketlerine teşvik olup aktı

Elektrik üretim tesislerine ödenen bir aylık teşvik tutarı 285 milyon TL oldu. 2022’nin ilk beş ayı boyunca ödenen 1.2 milyar TL, borcunu ödeyemediği için elektrik ve doğalgazı kesilenlerin bir yıllık borcundan fazla.

Refah düzeyi azalırken yükselen enerji faturaları nedeniyle sürekli elektriği ve doğalgazı kesilen yurttaş sayısı artarken şirketler servetlerini büyütmeye devam ediyor.

Birgün'den Nurcan Gökdemir'in haberine göre, elektrik üretim şirketlerine arz güvenliğini sağlama gerekçesiyle her ay düzenli olarak verilen teşvik tutarı, 2022'nin ilk beş ayında 2021'de faturasını ödeyemediği için elektrik ve doğalgazsız kalan yurttaşların faturalarının toplamını geçti.

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın’ın soru önergesine yanıt veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2021 yılında doğalgazı kesilen abone sayısının 1 milyon 78 bin 18, elektriği kesilen abone sayısının da 2 milyon 970 bin 505 olduğunu açıkladı. Bakan Dönmez'in yanıtına göre, 2021 yılında 850 milyon 141 bin 98 TL elektrik, 368 milyon 510 bin 739 TL de doğalgaz borcu ödenemedi.

ARZ SORUNU YOK ÖDEME VAR

Türkiye'de elektrik arzı sorunu olmamasına karşın TEİAŞ 2018'den bu yana "elektrikte sürdürülebilirlik ve arz güvenliğini sağlamak" gerekçesiyle her ay düzenli olarak üretim santrallarına üretmedikleri elektriğin karşılığında "kapasite ödemesi" adı altında düzenli ödeme yapıyor.

TEİAŞ tarafından her ay düzenli olarak yayımlanan ödeme listesinin sonuncusu da bu ay açıklandı. 14 yerli kömür yakıtlı termik santral, 4 yerli ve ithal kömür yakıtlı termik santral, 15 doğalgaz yakıtlı elektrik santralı ve 10 hidroelektrik santralına teşvik verilecek. Buna göre, bu kapsamdaki 51 santraldan 43'üne mayıs ayı için toplam 284 milyon 726 bin 70 lira ödeme yapılacak.

Mayıs ayı sonu itibarıyla şirketlere yapılan ödeme tutarı 1 milyar 213 milyon TL ile yurttaşların 2021'deki toplam elektrik ve doğalgaz borçlarını geride bıraktı.

EN YÜKSEK ÖDEME ENKA VE ÇELİKLER’E

Mayıs ayı için en yüksek ödemeyi 18 milyon 340 bin 819 lira ENKA Holding'e ait olan İzmir Elektrik Üretim Ltd. Şti alacak. AKP iktidarlarının gözde şirketlerinden Çelikler Holding'e de sahip olduğu Seyitömer Elektrik Üretim AŞ dolayısıyla 15 milyon 10 bin 657 lira ödeme yapılacak. Soma Kolin Termik Santralı'ndan dolayı Kolin 12.7 milyon TL, Oymapınar İşlemesinin sahibi olan Cengiz Holding 14.5 milyon TL, Tufanbeyli Santralı'nın işleten EnerjiSA 10.5 milyon TL, Boyabat Santralı dolayısıyla Doğuş Grubu'na da 13.8 milyon TL ödenecek.

ÖDEME KRİTERİ BELLİ DEĞİL

2018 yılından bu yana sürekli şirketlerin daha fazla teşvik ödemesi alabilmesini sağlayacak şekilde değişiklikler yapılan bu sistem için Sayıştay’dan "ödeme kriterleri belirsiz" eleştirisi geldi. 10 milyar TL’yi aşan ve Sayıştay’ın "Bu ödemeler daha da artacak" tespitinde bulunduğu mekanizma ile ilgili denetim raporlarında yer alan eleştiri ve öneriler özetle şöyle:

“Türkiye Elektrik Enterkonnekte Sistemi’nin üretim, iletim ve tüketim yönünden güvenli, kaliteli ve ekonomik olarak işletmesinin yapılmasından, elektrik enerjisi arz ve talebinin gerçek zamanlı dengelenmesinin sağlanmasından, dengeleme güç piyasasının etkin bir şekilde işletilmesinden TEİAŞ sorumludur.

Elektrik Piyasası Kapasite Mekanizması Yönetmeliği kapsamında kapasite ödemelerine esas bütçede yer alan kriterlerden gün öncesi piyasasında oluşan nihai piyasa takas fiyatlarının seyri, elektrik üretim sektörünün mali sürdürülebilirliği, fatura dönemi bazında oluşacak destekleme tutarı ihtiyacı gibi hususlar TEİAŞ Ana Statüsü’nde yer almayıp, bu kriterlerin TEİAŞ tarafından değerlendirilebilmesi mevcut mevzuat kapsamında mümkün değildir. Bu kriterler yerine daha net ölçülebilir ve kesin bir hesaplama formülünün açık ve net olacak şekilde yönetmeliğe eklenmesi gerekmektedir.”

KAYNAK : CUMHURİYETÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 526 defa okunmuştur.

Ekonomi  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

EPDK'ye elektrikte tavan fiyat belirleme yetkisi

EPDK'ye elektrikte tavan fiyat belirleme yetkisi Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) elektrik alım fiyatlarına müdahalede bulunabilme yetkisi verildi

Enerji ithalatı faturası yüzde 122,5 arttı

Enerji ithalatı faturası yüzde 122,5 arttı Türkiye'nin enerji ithalatı için ödediği tutar, bu yılın haziran ayında ..

Lityum-iyon bataryaya sıfır gümrük vergisi

Lityum-iyon bataryaya sıfır gümrük vergisi Lityum-iyon batarya ithalatına sıfır gümrük vergisi kararı

Elektrik fiyatlarında yeni rekor

Elektrik fiyatlarında yeni rekor Spot elektrik fiyatları, 2.140 TL’ye yaklaşarak nisan ayı başında görülen tarihi zirveyi aşarak rekor kırdı.

Elektrikte azami fiyat rekoru tekrarlandı

Elektrikte azami fiyat rekoru tekrarlandı EPİAŞ tarafından işletilen Gün Öncesi Piyasasında (GÖP) 22 Mart tarihi için

BOTAŞ'tan yüzde 18,25 zam

BOTAŞ'tan yüzde 18,25 zam BOTAŞ'tan elektrik üretim amaçlı tarifeye yüzde 18,25 zam

Elektrikte sübvansiyon yükünü EÜAŞ üstlenecek

Elektrikte sübvansiyon yükünü EÜAŞ üstlenecek Elektrikte kademeli tarife yoluyla mesken abonelerine daha düşük fiyattan elektrik satışının getireceği yükü..

Doğalgaza zam geldi!

Doğalgaza zam geldi! Doğalgaz zammı 2022 ne kadar? Doğalgaza zamlı yeni tarife

Elektriğe zam!

Elektriğe zam! 2022 Elektrik zammı ne kadar ve yüzde kaç oldu?
Teknik Adam Teknik Adam
Türkiye'ye elektrik ne zaman geldi?

  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Diğer videolar

  Sahnenin Üzerinde Çarpıldı
 

Sahnenin Üzerinde Ça

İzlenme:3884

   
  Elektrik kablosu Volkan gibi patladı
 

Elektrik kablosu Vol

İzlenme:4130

   
  İçme Suyu Elektrik Üretecek
 

İçme Suyu Elektrik Ü

İzlenme:4318

   
  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:4184

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:15142

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:17080

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:24508

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:161004