Teknik Haber Platformu
GÜNCEL ELEKTRİK ENERJİ SEKTÖREL TEKNOLOJİ OYUN YAŞAM AKTÜEL
İnternetten Alışverişte Yeni DönemTarih 24 Ağustos 2022, 08:20 Editör: Editör Elektrohaber

İnternetten Alışverişte Yeni Dönem

Ticaret bakanlığı internet alışverişlerine ilişkin yeni bir düzenlemeye gitti. Mesafeli sözleşmeler yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, internetten alınan teknoloji ürünleriyle ilgili herkesi ilgilendiren bir güncelleme yapıldı. Bakanlık, internet üzerinden alınan cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlarda koşulsuz iade hakkını kaldırdı.

Ticaret Bakanlığı, internet alışverişlerindeki mesafeli sözleşmeler yönetmeliğinde değişikliğe gitti. Alışveriş yapan herkes ilgilendiren düzenleme, teknoloji ürünlerini kapsıyor. Alınan karara göre, 1 Ekim'den itibaren internet üzerinden alınan cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlarda koşulsuz iade hakkı kalktı...

Ticaret Bakanlığınca, mesafeli sözleşmelerde satıcı adına işlem yapan aracı hizmet sağlayıcılara yeni yükümlülükler getirildi. Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazetede'de yayımlandı.

Değişiklikle, mesafeli sözleşmelerin büyük bir kısmının platformlar üzerinden yapıldığı dikkate alınarak satıcı/sağlayıcı adına işlem yapan aracı hizmet sağlayıcılara aracılık ettikleri mesafeli sözleşmelere ilişkin bazı yükümlülükler getirildi. Buna göre, tüketicilerin talep ve bildirimlerini iletebilmelerine ve takip edebilmelerine elverişli bir sistemi kurulacak ve bu sistem kesintisiz açık tutulacak. 

Aracı hizmet sağlayıcısı, ön bilgilendirmenin yapılmasından, teyidinden ve ispatından, belirli hallerde bu bilgilerin doğruluğundan, bu bilgilerin ürüne ilişkin platformda yer alan reklamları ile uyumlu olmasından, gerçekleşen işlemlere ilişkin kayıtların tutulması ve saklanmasından, satıcı veya sağlayıcı adına bedel tahsil etmeleri halinde teslim veya ifa ile cayma hakkına ilişkin yükümlülüklerden sorumlu tutulacak.

thumbs_b_c_ba64ac8404a394d12e6103db3faa275e

Tüketicinin tam ve doğru şekilde bilgilendirilmesi koşuluyla, tüketicinin malı satıcıya gönderme süresi cayma bildiriminin yöneltildiği tarihten itibaren 14 güne çıkarılırken, ayrıca cayma hakkının kullanımı halinde ortaya çıkan iade masraflarının mesafeli sözleşmede kararlaştırılması imkanı getirildi.

Tüketicilerin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin sözleşmelerde tüketicinin bilgilendirilmesi ve onayı ile 30 günlük azami teslim süresi yükümlülüğünün daha uzun süreler için belirlenmesine imkan sağlandı. Böylece, üretim süreci 30 günden fazla süren ve sipariş sonrası kişiye özel üretimine başlanan mallara ilişkin uygulamada karşılaşılan sorunlara çözüm getirilmesi amaçlandı.

thumbs_b_c_7208f8e7ab5c96f54b992766dc191a77

KART LİMİTİ KORUNACAK

Kredi kartı ile yapılan ödemelerde cayma hakkının kullanılması halinde yasal olarak azami 14 gün içinde satıcı veya sağlayıcı ile aracı hizmet sağlayıcı tarafından tüketiciye yapılması zorunlu bedel iadelerine ilişkin olarak kart çıkaran kuruluşlara aktarılan tutarın kart çıkaran kuruluşa ulaşmasını takiben kartın kullanılabilir limitine tek seferde ilave edilmesi sağlanacak. 

Bu hükmün 1 Ocak 2023'te yürürlüğe girmesi öngörülürken, bu düzenlemeyle tüketicilerin kredi limitlerinin haksız yere azalmasından dolayı finansmana ulaşmalarının önündeki engel kaldırılmış oldu.

kredi-karti

Cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlar, taşıt ve drone başta olmak üzere ilgili resmi sicillerine kayıt ve tescili zorunlu olan taşınırlar, tescil veya kayıt sonrası kullanılmamış mal olarak tekrar satışa konu edilememesi, kurulum veya montajı satıcı veya yetkili servis tarafından yapılan malların ilave maliyete katlanılmadan yeniden satışa konu edilememesi için tüketicilerin tam ve doğru olarak bilgilendirilmesi şartı ve sözleşenlerin mutabakatı ile cayma hakkı kullanımından istisna tutuldu. 

Bu düzenlemeyle alışveriş kararı öncesi tüketicilerin gerekli ve yeterli araştırmayı yaparak söz konusu hakkın gereksiz ve keyfi kullanımının neden olduğu kaynak israfının önlenmesi, çoğunluğu ithal olan bu malların neden olduğu ithalat giderlerinin azaltılması, çevreye verilen zararın engellenmesi, sürdürülebilir tüketim ve yeşil dönüşüme katkı sağlanması amaçlandı.
ÖNEMLİ :
 
Yayınlanmakta olan haberin tüm hakları saklıdır.
  Elektrohaber.net hak sahiplerinin yayınlanmakta olan haberlerin kaynak gösterilerek kaldırılma isteği hakkını saklı tutar.
  Elektrohaber'de yayınlanmakta olan haberlerin kaynak belirtilmeden yayınlanması yasaktır. |  Bu haber 272 defa okunmuştur.

Güncel  HABERLERİNDEN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Elektrik ve gazda indirimler peş peşe

Elektrik ve gazda indirimler peş peşe Elektrik ve gazda indirimler peş peşe... Gözler sanayinin ardından konutlara çevrildi

Floresan Lamba Yasağı Başlıyor

Floresan Lamba Yasağı Başlıyor Floresan Lamba Yasağı 2023'te Başlıyor

Enerji Okuryazarlığı 670 Öğrenciye Ulaştı

Enerji Okuryazarlığı 670 Öğrenciye Ulaştı İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve CK Enerji Boğaziçi Elektrik arasında imzalanan protokolün ardından Avrupa Yak...

Enerji ve çevre teknolojileri fuarı Ankara’da

Enerji ve çevre teknolojileri fuarı Ankara’da Türkiye’nin enerji ve çevre teknolojileri fuarı Ankara’da açıldı

EPDK iptal edebilecek

EPDK iptal edebilecek EPDK, vergi kaçıranların lisansını yönetmeliğe başvurmadan iptal edebilecek

Milyonlar indiriyordu!

Milyonlar indiriyordu! Milyonlar indiriyordu! Dünyanın en bilindik sosyal ağı App Store'dan kaldırıldı!

Hepsiburada’dan yılın ilk yarısında 17.5 milyar

Hepsiburada’dan yılın ilk yarısında 17.5 milyar Hepsiburada’dan yılın ilk yarısında 17.5 milyar TL’lik satış hacmi

Abu Dhabili IHC, Kalyon Enerji'ye ortak oldu

Abu Dhabili IHC, Kalyon Enerji'ye ortak oldu Abu Dhabili IHC, Kalyon Enerji'nin yüzde 50'sini yaklaşık 490 milyon dolara satın aldı.

Plajda elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti

Plajda elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti Plajda elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti
Teknik Adam Teknik Adam
Türkiye'ye elektrik ne zaman geldi?

Diğer videolar

  Elazığ Yerli Motor
 

Elazığ Yerli Motor

İzlenme:4382

   
  Yerli Motor Elazığ’dan
 

Yerli Motor Elazığ’d

İzlenme:2706

   
  Akkuyu Nükleer Santrali
 

Akkuyu Nükleer Santr

İzlenme:2806

   
  Türkiye'de Elektrik Üretimi
 

Türkiye'de Elekt

İzlenme:2904

   

Tüm fotoğraflar

  İş kazaları
 

İş kazaları

İzlenme:15326

   
  Tesla
 

Tesla

İzlenme:17370

   
  Hat Emekçileri
 

Hat Emekçileri

İzlenme:24980

   
  Torna kazası
 

Torna kazası

İzlenme:162050